| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | eaf28a27fd814282af1a317c6fe83b180666880e |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T18:44:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T14:22:09.045123393Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251107.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.41/0 |
| upload-time | 2025-11-07T19:56:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09GB ±36% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96GB ±32% |
| [Geomean] | 5.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.29GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.91GB ±18% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6M ±90% |
| [Geomean] | 97.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.42G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 789M ±121% |
| [Geomean] | 4.39G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31M ±12% |
| [Geomean] | 48.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.7M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.7M ±73% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.79G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.77G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 143M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.49G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.19G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±81% |
| [Geomean] | 949M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.9M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.22M ±135% |
| [Geomean] | 37.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 763M ±120% |
| [Geomean] | 3.47G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.68M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.9M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.5M ±108% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 862M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 663M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 87.9M ±101% |
| [Geomean] | 275M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |