| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T15:08:31.331678779Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251107.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.43/0 |
| upload-time | 2025-11-07T20:44:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.78GB ±15% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.81GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ±36% |
| [Geomean] | 5.28GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.47GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.86GB ±14% |
| [Geomean] | 7.34GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 248M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.6M ±108% |
| [Geomean] | 94.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.4G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.34G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 659M ±216% |
| [Geomean] | 4.59G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16M ± 8% |
| [Geomean] | 47.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.4M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.4M ±75% |
| [Geomean] | 214M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.59G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.07G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 171M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±105% |
| [Geomean] | 967M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 743k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 744k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 439k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29M ±166% |
| [Geomean] | 36.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.34G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 660M ±205% |
| [Geomean] | 3.62G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.9M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.5M ±125% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 143M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 831M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.3M ±131% |
| [Geomean] | 313M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |