| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T17:22:25.323224138Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251121.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.48/0 |
| upload-time | 2025-11-21T22:55:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.06GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26GB ±28% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.13GB ±30% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.88GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.09GB ±20% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.8M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1M ±72% |
| [Geomean] | 91.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 748M ±124% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.34G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 940M ±93% |
| [Geomean] | 4.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.4M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.6M ±60% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.31G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.55G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±52% |
| [Geomean] | 897M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.20M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.76M ±97% |
| [Geomean] | 34.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.3G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 746M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 940M ±86% |
| [Geomean] | 3.74G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.0M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 81.8M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.09M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.0M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.0M ±89% |
| [Geomean] | 93.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.55G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.6M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.0M ±68% |
| [Geomean] | 329M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |