| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | dbd2ab999262e1c9304d0591d6883f83b09c8570 |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T17:48:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T18:26:28.685585652Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251122.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.2/0 |
| upload-time | 2025-11-22T00:08:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 42.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 42.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±30% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.84GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.52GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.61GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 261M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.6M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 244M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 269M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.8M ±48% |
| [Geomean] | 124M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.71G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.44G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.74G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50G ±52% |
| [Geomean] | 4.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96M ± 5% |
| [Geomean] | 48.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 381M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 131M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±34% |
| [Geomean] | 270M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.08G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.65G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.72G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±28% |
| [Geomean] | 1.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 7.06k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 710k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 705k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.0k ± 1% |
| [Geomean] | 424k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.4M ±56% |
| [Geomean] | 58.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.44G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.60G ±60% |
| [Geomean] | 4.54G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 118M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 6.04M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±43% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 828M ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±22% |
| [Geomean] | 409M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.9k ± 0% |
| [Geomean] | 18.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 708k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 702k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.09M |