| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 17b3b98796102d806f1d6fc3605b97741903ca1c |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T18:51:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T19:06:59.516305728Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251122.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.4/0 |
| upload-time | 2025-11-22T00:24:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.27GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.5M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.47M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.93M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.20M ±21% |
| [Geomean] | 9.70M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.29G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.23G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.74M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.76M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.76M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 92.3M ±164% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.46M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 116M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.25M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.44M ± 2% |
| [Geomean] | 9.26M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.14M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.6M ±250% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.18M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.44M ±76% |
| [Geomean] | 21.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.41M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.78M ±13% |
| [Geomean] | 3.29M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 630k ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 644k ±24% |
| [Geomean] | 592k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |