| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a9704f89ea6bc02815557db8d89c1fa22a779b7e |
| experiment-commit-time | 2025-11-21T19:45:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T20:16:24.798137908Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251122.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251122.8/0 |
| upload-time | 2025-11-22T01:49:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14GB ±32% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89GB ±33% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.91GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.86GB ±18% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±79% |
| [Geomean] | 87.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.53G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 922M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.46G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 775M ±125% |
| [Geomean] | 3.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72M ± 7% |
| [Geomean] | 43.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.3M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ±65% |
| [Geomean] | 200M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.07G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.69G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±71% |
| [Geomean] | 835M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.23M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.25M ±106% |
| [Geomean] | 32.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 975M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 770M ±118% |
| [Geomean] | 3.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.6M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.47M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.3M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.2M ±88% |
| [Geomean] | 92.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.7M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 609M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.7M ±86% |
| [Geomean] | 255M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |