| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 433c01e94efe72f985096839d0631103b3163be6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:31:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:38:21.856375693Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.52/0 |
| upload-time | 2025-11-25T21:56:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 42.0M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.00M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.61M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.4M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.18M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.48M ±44% |
| [Geomean] | 10.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.20G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.17G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.10G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±26% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.79M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 163M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.44M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 116M ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.42M ± 4% |
| [Geomean] | 10.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 256M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 13.6M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 36.5M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 26.7M ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 15.7M ±101% |
| [Geomean] | 48.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.17M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.03M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.16M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.72M ±34% |
| [Geomean] | 3.50M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ±43% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.36M ±173% |
| [Geomean] | 836k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |