| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e1ce1bfa7f0d44e864d8ea6d6cec62c09668ad66 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:32:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:41:21.676047639Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.53/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:00:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 39.7M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.81M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.03M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.0M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.86M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.65M ±41% |
| [Geomean] | 11.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.29G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.82G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.24G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 4% |
| [Geomean] | 1.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.34M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.46M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.65M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.34M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.47M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.08M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 141M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.64M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.82M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 73.7M ±219% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.71M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.81M ± 3% |
| [Geomean] | 10.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 255M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 57.9M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 27.0M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 63.4M ±204% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 42.5M ±295% |
| [Geomean] | 80.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.35M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.97M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.38M ±38% |
| [Geomean] | 3.48M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.24G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 950k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11M ±116% |
| [Geomean] | 798k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |