| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 12d437c09a2ea871333547c8ac3ea536f433891b |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:54:23Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T17:17:46.986443896Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.58/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:36:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.1M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.16M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.20M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.1M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.30M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.31M ±51% |
| [Geomean] | 9.11M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.97G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.08G ±55% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.43M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.46M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| [Geomean] | 1.51M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.7M ±160% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.91M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 71.5M ±241% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.93M ± 6% |
| [Geomean] | 7.69M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 249M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.48M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.61M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.41M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.56M ±116% |
| [Geomean] | 17.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.18M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.38M ±60% |
| [Geomean] | 3.14M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.07G ±56% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 611k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 762k ±136% |
| [Geomean] | 596k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |