| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4fb7e083a868946db08db9ef3bc807e21c8fc961 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T15:40:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T15:47:32.016327496Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.61 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.61/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:59:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 76.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 76.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 71.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.00GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.24GB ±10% |
| [Geomean] | 5.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.06GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 463M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 346M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 456M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 347M ±12% |
| [Geomean] | 445M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 19.0G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 13.1G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 20.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1G ±61% |
| [Geomean] | 15.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 373M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 292M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 265M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 289M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 267M ± 9% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 787M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 554M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 580M ±21% |
| [Geomean] | 782M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.91G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.54G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.11G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.99G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.36G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.82G ±76% |
| [Geomean] | 4.93G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.59k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 948 ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.54k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 948 ± 3% |
| [Geomean] | 4.11k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 396k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.9k ± 3% |
| [Geomean] | 247k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 220M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 268M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 227M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 267M ± 3% |
| [Geomean] | 244M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.7G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 19.2G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ±76% |
| [Geomean] | 19.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ±11% |
| [Geomean] | 178M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| [Geomean] | 360M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.76G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.42G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.42G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±102% |
| [Geomean] | 2.08G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.56k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.53k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0k ± 2% |
| [Geomean] | 10.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 394k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 392k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08M ± 2% |
| [Geomean] | 651k |