| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e8fdfeb72b0468b645f256bcaf46570f866a54fd |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T17:18:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T17:42:06.604026076Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.62 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.62/0 |
| upload-time | 2025-11-25T23:14:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±26% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ±34% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.14GB ±23% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 213M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.9M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 215M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2M ±58% |
| [Geomean] | 84.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.07G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 883M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.17G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.15G ±88% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.53M ± 5% |
| [Geomean] | 41.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.1M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7M ±50% |
| [Geomean] | 194M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.44G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.18G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.11G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.45G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±54% |
| [Geomean] | 780M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 793k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.09M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.94M ±79% |
| [Geomean] | 32.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 861M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.14G ±90% |
| [Geomean] | 3.50G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.8M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.2M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.8M ±72% |
| [Geomean] | 88.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.8M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 835M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±68% |
| [Geomean] | 286M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |