| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 433c01e94efe72f985096839d0631103b3163be6 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:31:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:39:17.330043445Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251125.63 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.63/0 |
| upload-time | 2025-11-25T23:27:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.61GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±17% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.67G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.61G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3G ±25% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±23% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 405M ±16% |
| [Geomean] | 714M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.31G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.13G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34G ±141% |
| [Geomean] | 3.72G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 662k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.1G ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.37G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.4G ±35% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±26% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ± 3% |
| [Geomean] | 333M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 954M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.30G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 988M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70G ±168% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 710k |