| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 04db77a423cac75bb82cc9a6859991ae9c016344 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:21:57.324865554Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.10/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:54:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11GB ± 0% |
| [Geomean] | 4.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.54GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 38.3M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.99M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.66M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.3M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.58M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.19M ±32% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.51G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.23G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| [Geomean] | 2.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.98M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.97M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 1.90M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 136M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.67M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.60M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.7M ±157% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.54M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.56M ± 4% |
| [Geomean] | 10.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 255M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 114M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 47.8M ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 132M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 24.1M ±118% |
| [Geomean] | 101M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.44M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.62M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.54M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.23M ±29% |
| [Geomean] | 3.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.36G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.22G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.33G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 644k ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.01M ±188% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 640k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 822k ±46% |
| [Geomean] | 909k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 27.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |