| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 287017acebd27203aa3218abbd11ed65c2280cf8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:19:37.466374742Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.11/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:59:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.11GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.36GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.97GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.02GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.17GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.67GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.40GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.49GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.7M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.3M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.56M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.1M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.56M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.26M ±57% |
| [Geomean] | 14.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.72G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.43G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.48G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.46G ±56% |
| [Geomean] | 2.27G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.73M ± 8% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 206M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.76M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 170M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 11.7M ±241% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 15.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 408M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 226M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.25M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 344M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 118M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.89M ±16% |
| [Geomean] | 62.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.46M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.96M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.12M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.62M ±38% |
| [Geomean] | 3.76M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.60G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.43G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.14G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.36G ±43% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 486k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.49M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.01M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 756k ±32% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |