| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 04db77a423cac75bb82cc9a6859991ae9c016344 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:22:10.338068899Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.13/0 |
| upload-time | 2025-11-26T02:23:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.14GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.12GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.26GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.19GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.17GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.39GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.42GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.4M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 13.4M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.96M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.9M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.54M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.70M ±28% |
| [Geomean] | 14.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.55G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.81G ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.33G ±31% |
| [Geomean] | 2.21G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 124M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 52.2M ±254% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 185M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 13.1M ±252% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 21.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 445M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 178M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.02M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 412M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 126M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.13M ± 2% |
| [Geomean] | 64.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.14M ±237% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.29M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.78M ±32% |
| [Geomean] | 3.77M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.65G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.22G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.34G ±30% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 622k ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 498k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.08M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 750k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.70M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 778k ±29% |
| [Geomean] | 1.20M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |