| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 113eb42efca8e14355f57c89cd38d31616728a27 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T19:31:06Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T19:39:10.515176909Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.14/0 |
| upload-time | 2025-11-26T02:27:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±12% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.26GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 271M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ± 9% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6G ±16% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ±10% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 391M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 832M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±16% |
| [Geomean] | 704M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.38G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.59G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.56G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60G ±96% |
| [Geomean] | 3.53G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 2% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.5G ±57% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±10% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 597M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 858M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.41G ±157% |
| [Geomean] | 947M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |