| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 287017acebd27203aa3218abbd11ed65c2280cf8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:21:16.443484033Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.16/0 |
| upload-time | 2025-11-26T03:08:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 7% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±19% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.93G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.3G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.46G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.7G ±10% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±28% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 973M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±30% |
| [Geomean] | 708M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.60G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.74G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.83G ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.94G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.69G ±81% |
| [Geomean] | 3.70G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10k ± 5% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 662k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.8k ± 4% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 227M ± 9% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±88% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 163M ±34% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±16% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 962M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 913M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16G ±80% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 6% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 6% |
| [Geomean] | 722k |