| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 23743a8d2b1347eaf6279f401f743eeafab399a2 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T18:05:20Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T18:10:46.314734603Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.2/0 |
| upload-time | 2025-11-26T00:12:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.89GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.33GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.92GB ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.03GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.92GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.06GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.65GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.3M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.67M ±217% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.17M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.4M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.1M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.30M ±17% |
| [Geomean] | 15.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32G ±266% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.43G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.54G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.25G ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.36G ±43% |
| [Geomean] | 2.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 3% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 149M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 24.1M ±422% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 158M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 54.2M ±194% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 23.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 342M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 131M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.89M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 327M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 229M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.89M ±16% |
| [Geomean] | 60.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.96M ±204% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.90M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.74M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.63M ±40% |
| [Geomean] | 3.76M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13G ±267% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.43G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.72G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±21% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 494k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52M ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 762k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.46M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±10% |
| [Geomean] | 1.20M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 879k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |