| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 287017acebd27203aa3218abbd11ed65c2280cf8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:19:27.558047195Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.8/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:39:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 0% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.43GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.87M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.44M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.9M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.50M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.04M ±19% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.28G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.28G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.15G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.23G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.35G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.44M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.44M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.51M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.65M ± 6% |
| [Geomean] | 2.14M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 129M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.92M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.16M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.5M ±157% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.04M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.12M ± 9% |
| [Geomean] | 11.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 72.4M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.5M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 21.0M ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 30.8M ±186% |
| [Geomean] | 65.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.17M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.43M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.94M ±29% |
| [Geomean] | 3.70M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.24G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.32G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.34M ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00M ±70% |
| [Geomean] | 833k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |