| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 287017acebd27203aa3218abbd11ed65c2280cf8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:20:39.055081888Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251126.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.9/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:52:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.73GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±29% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76GB ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.74GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.75GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.44GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 238M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.92M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.1M ±82% |
| [Geomean] | 90.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.38G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 580M ±189% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.09G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±90% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23M ±15% |
| [Geomean] | 46.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.4M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.4M ±59% |
| [Geomean] | 220M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.05G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.00G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±58% |
| [Geomean] | 907M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 755k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.81M ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.3M ±97% |
| [Geomean] | 32.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.9G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 569M ±195% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±90% |
| [Geomean] | 3.51G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.7M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.47M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.9M ±174% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.1M ±74% |
| [Geomean] | 109M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.3M ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 679M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 131M ±71% |
| [Geomean] | 298M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |