| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | e9726e95584bf30bf1110f5e47991051d5ca205e |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c5c05a0e43d062a89fc8d4172d3c043617d9dd81 |
| experiment-commit-time | 2025-12-02T15:16:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-02T17:15:46.73247151Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251202.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251202.58/0 |
| upload-time | 2025-12-02T22:32:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.43GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.45GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.5M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.59M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.81M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.6M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.64M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.01M ±23% |
| [Geomean] | 9.25M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.26G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 956M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.34G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±25% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.70M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.40M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.69M ± 7% |
| [Geomean] | 2.14M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.92M ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.68M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.99M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 137M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.71M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.05M ±11% |
| [Geomean] | 6.93M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.39M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 9.75M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.25M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 23.9M ±164% |
| [Geomean] | 27.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.96M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07M ±38% |
| [Geomean] | 3.02M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 946M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 987M ±29% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 650k ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 662k ± 9% |
| [Geomean] | 606k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |