| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b6b8b2fe6ef8ceb727c7a157750cdd4e61393489 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T15:32:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T15:39:26.283642299Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251223.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.17/0 |
| upload-time | 2025-12-23T20:57:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.56GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.45GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.0M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.72M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.84M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.8M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.66M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.62M ±12% |
| [Geomean] | 9.46M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.09G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.07G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.46M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.48M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.45M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 2.10M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 7.46M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.63M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.82M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 93.3M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.80M ± 0% |
| [Geomean] | 6.39M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.18M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 40.0M ±214% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.16M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 27.7M ±157% |
| [Geomean] | 34.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.07M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.96M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.85M ± 9% |
| [Geomean] | 3.45M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 711k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 750k ±20% |
| [Geomean] | 639k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |