| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b6b8b2fe6ef8ceb727c7a157750cdd4e61393489 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T15:32:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T15:39:35.637520842Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251223.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.19/0 |
| upload-time | 2025-12-23T21:19:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.0M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.91M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.78M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.7M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.22M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.66M ± 6% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.66G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.37G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.60G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 5% |
| [Geomean] | 2.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 3% |
| [Geomean] | 3.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 173M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.95M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 198M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.79M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 347M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 126M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.98M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 421M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 103M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.92M ± 7% |
| [Geomean] | 55.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.49M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.94M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.28M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04M ±14% |
| [Geomean] | 3.40M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.22G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.54G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 811k ±14% |
| [Geomean] | 1.07M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |