| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1b3db48db7afc3fe17440af28cdeac67a0d048f1 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T18:03:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T18:08:47.218714475Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251223.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.21/0 |
| upload-time | 2025-12-23T23:25:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.1M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.31M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.61M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.1M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.32M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.75M ±39% |
| [Geomean] | 8.21M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.94G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.28G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 876M ±30% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.95M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.96M ± 3% |
| [Geomean] | 1.46M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 69.1M ±228% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.12M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 4.25M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.79M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 238M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.38M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.87M ±29% |
| [Geomean] | 15.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.06M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.48M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.70M ±56% |
| [Geomean] | 3.04M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 869M ±31% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 610k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 544k ±29% |
| [Geomean] | 560k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |