| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1b3db48db7afc3fe17440af28cdeac67a0d048f1 |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T18:03:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T18:09:25.745788293Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251223.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251223.22/0 |
| upload-time | 2025-12-23T23:45:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.86GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85GB ± 7% |
| [Geomean] | 3.53GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ±29% |
| [Geomean] | 5.31GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.17GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.25GB ±20% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 238M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 252M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 251M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1M ±73% |
| [Geomean] | 103M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.17G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.6G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.15G ±111% |
| [Geomean] | 4.58G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 47.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 374M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 406M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.0M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 375M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 398M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.7M ±56% |
| [Geomean] | 230M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.00G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 155M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.20G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 147M ±51% |
| [Geomean] | 991M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.19k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 732k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 2% |
| [Geomean] | 432k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.3M ±87% |
| [Geomean] | 41.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13G ±102% |
| [Geomean] | 3.87G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 110M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.1M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.55M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 215M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.0M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.3M ±71% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772M ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 124M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 869M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±65% |
| [Geomean] | 315M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 2% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 731k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 733k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 2% |
| [Geomean] | 1.11M |