| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8254d66eab23bf334d619d888dc98630c1c5c5fd |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T18:45:44Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T18:52:35.969233399Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251224.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251224.5/0 |
| upload-time | 2025-12-24T01:36:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.78GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ±10% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.48GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.19GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.51GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 272M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±11% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.92G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3G ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.17G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1G ±37% |
| [Geomean] | 10.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±31% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 813M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 986M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 406M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 406M ±20% |
| [Geomean] | 684M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.37G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31G ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.05G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.97G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73G ±82% |
| [Geomean] | 3.68G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.8k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 5% |
| [Geomean] | 190M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.91G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±55% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 165M ±36% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 326M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±12% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21G ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14G ±113% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 719k |