| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8ac4477d83672af8c3d39399685731ee6b81ce2f |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:44:00Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T17:49:52.696897633Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260108.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260108.34/0 |
| upload-time | 2026-01-08T23:17:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±31% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85GB ±33% |
| [Geomean] | 5.11GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.80GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ±17% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 218M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.9M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.7M ±72% |
| [Geomean] | 82.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.54G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 760M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.20G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 757M ±121% |
| [Geomean] | 3.74G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.7M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.4M ±74% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.82G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.39G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.85G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.9M ±71% |
| [Geomean] | 725M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.60k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 800k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 456k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.08M ±117% |
| [Geomean] | 28.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 765M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 754M ±123% |
| [Geomean] | 2.96G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 114M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.73M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.9M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0M ±110% |
| [Geomean] | 82.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.9M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.6M ±105% |
| [Geomean] | 287M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 800k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |