| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6b2505c79cb3838c6e27cf47ac09980fe51c83c2 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T18:05:14.625492042Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260108.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260108.38/0 |
| upload-time | 2026-01-08T23:38:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26GB ±27% |
| [Geomean] | 3.91GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.75GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.09GB ±29% |
| [Geomean] | 5.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±20% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.6M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1M ±72% |
| [Geomean] | 97.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.31G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.50G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 933M ±87% |
| [Geomean] | 4.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77M ±19% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.0M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.4M ±57% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.99G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.21G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.48G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±54% |
| [Geomean] | 885M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.37M ±91% |
| [Geomean] | 40.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 931M ±87% |
| [Geomean] | 3.94G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.6M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.52M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.1M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.0M ±76% |
| [Geomean] | 111M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 866M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 134M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.5M ±62% |
| [Geomean] | 334M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |