| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 6b2505c79cb3838c6e27cf47ac09980fe51c83c2 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:59Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T18:03:48.271746052Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260108.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260108.39/0 |
| upload-time | 2026-01-08T23:43:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.43GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.23GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.29GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.65GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.7M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.95M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.04M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.6M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.27M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.97M ±27% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.60G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.58G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.57G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 9% |
| [Geomean] | 2.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 208M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.72M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 180M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.57M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47M ± 5% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 386M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 135M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.13M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 380M ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 112M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.14M ± 1% |
| [Geomean] | 57.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.44M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.03M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 9% |
| [Geomean] | 3.37M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.51G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±11% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.40M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 860k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.08M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 1.38M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |