| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8ac4477d83672af8c3d39399685731ee6b81ce2f |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:44:00Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T17:51:17.989442269Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.1/0 |
| upload-time | 2026-01-09T00:36:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.4µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.33GB ±11% |
| [Geomean] | 5.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.12GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 544M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±14% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.81G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.62G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.1G ±59% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 224M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±19% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 391M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 757M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 419M ±24% |
| [Geomean] | 696M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.16G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.96G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.63G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.33G ±57% |
| [Geomean] | 3.29G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 665k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.3G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.5G ±101% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±17% |
| [Geomean] | 168M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ± 9% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21G ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 829M ±143% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 711k |