| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2bbb2ace346a26e0b1f7e32f1cdc645db8170d1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T18:42:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T22:17:15.050549048Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.4/0 |
| upload-time | 2026-01-09T03:51:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±30% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.79GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.75GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.55GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 249M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 248M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3M ±56% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.13G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20G ±76% |
| [Geomean] | 4.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27M ± 7% |
| [Geomean] | 47.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.7M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.3M ±48% |
| [Geomean] | 232M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.59G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.07G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 153M ±51% |
| [Geomean] | 1.03G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.29k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 744k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 2% |
| [Geomean] | 437k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±78% |
| [Geomean] | 43.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±79% |
| [Geomean] | 4.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.9M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.5M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3M ±66% |
| [Geomean] | 116M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 970M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 155M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 144M ±17% |
| [Geomean] | 360M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 742k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 740k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |