| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4b89bcb8b7141c7e4ef1a7dbb4c3f17f589d89c0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T23:08:58.725240634Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.6/0 |
| upload-time | 2026-01-09T04:26:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.45GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.8M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.76M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.61M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.5M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.67M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.70M ±51% |
| [Geomean] | 9.91M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 981M ±21% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.45M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.43M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.38M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.08M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 94.7M ±148% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.70M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.01M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.0M ±150% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.65M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.03M ± 6% |
| [Geomean] | 10.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.81M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 36.7M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.73M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.4M ±136% |
| [Geomean] | 35.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.06M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.84M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.81M ±93% |
| [Geomean] | 3.16M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 984M ±22% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 744k ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 680k ±76% |
| [Geomean] | 628k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |