| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4b89bcb8b7141c7e4ef1a7dbb4c3f17f589d89c0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T23:18:38.998380229Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.7/0 |
| upload-time | 2026-01-09T04:54:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.90GB ±11% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.82GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ±34% |
| [Geomean] | 5.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.28GB ±16% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.3M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 234M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3M ±71% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.42G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.07G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22G ±98% |
| [Geomean] | 4.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64M ±25% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.5M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.6M ±54% |
| [Geomean] | 229M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 178M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.27G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 149M ±56% |
| [Geomean] | 1.03G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.28k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 744k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 437k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.9M ±89% |
| [Geomean] | 46.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.46G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.2G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23G ±96% |
| [Geomean] | 4.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.61M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.6M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.0M ±67% |
| [Geomean] | 122M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 492M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 154M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.39G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±69% |
| [Geomean] | 336M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 742k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 742k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |