| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 4b89bcb8b7141c7e4ef1a7dbb4c3f17f589d89c0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T23:31:15.169127602Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.8/0 |
| upload-time | 2026-01-09T05:09:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.22GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.3M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.63M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.90M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 65.4M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.31M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.82M ± 6% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.76G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.67G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±10% |
| [Geomean] | 2.19G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 149M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.82M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 196M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.75M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 357M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 128M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.23M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 509M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 148M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.25M ±22% |
| [Geomean] | 62.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.41M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.02M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 8% |
| [Geomean] | 3.62M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.61G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.39G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 867k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.60M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 860k ±40% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |