| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2bbb2ace346a26e0b1f7e32f1cdc645db8170d1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T18:42:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T23:30:52.039934568Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260109.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.9/0 |
| upload-time | 2026-01-09T06:16:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.59GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ±10% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ±14% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.67G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±34% |
| [Geomean] | 13.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 355M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 346M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 215M ±30% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 411M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 451M ±14% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.31G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.58G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31G ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.99G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96G ±68% |
| [Geomean] | 4.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.73k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 693k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.5k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 2% |
| [Geomean] | 214M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.8G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.6G ±73% |
| [Geomean] | 16.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 183M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±36% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 340M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 6% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.92G ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 859M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.57G ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.51G ±113% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.75k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 3% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 405k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 3% |
| [Geomean] | 696k |