| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 63a1b82d1e68ddd87652467303901593efe0ff11 |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5f07b226f9aa185aca4b88a9ae58456d7800fc06 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:03:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T03:31:51.604770524Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260129.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.57/0 |
| upload-time | 2026-01-29T09:15:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48GB ±29% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.74GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.40GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.06GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.53GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.5M ±188% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.4M ±47% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 909M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.54G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48G ±61% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.66M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ±28% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.0M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±39% |
| [Geomean] | 230M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.06G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 135M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.93G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±93% |
| [Geomean] | 952M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3M ±226% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.0M ±41% |
| [Geomean] | 46.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 886M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.51G ±36% |
| [Geomean] | 3.97G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.2M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.33M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.5M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.6M ±62% |
| [Geomean] | 117M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.31G ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 148M ±115% |
| [Geomean] | 395M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |