| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7f0f67195194cb07122315d5ab563eb617dbe21a |
| experiment-commit-time | 2026-01-29T01:01:37Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T04:36:52.580418359Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260129.63 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.63/0 |
| upload-time | 2026-01-29T11:20:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.61GB ±13% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.43GB ±10% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 273M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±13% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.11G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.62G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±59% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±37% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 990M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 404M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 421M ±16% |
| [Geomean] | 702M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.76G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26G ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.38G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.57G ±68% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.09k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 5% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.8G ±65% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±40% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 307M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±14% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 809M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±228% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 984M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20G ±120% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.09k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 426k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 722k |