| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 35c5deb1d43b245c19059d1532929ee087e44a84 |
| experiment-commit-time | 2026-01-30T16:06:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-30T16:13:25.45789244Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260130.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260130.43/0 |
| upload-time | 2026-01-30T21:50:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 37.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.84GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.27GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.27GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.80GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.46GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.50GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.85GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 62.8M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.12M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.51M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 67.9M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.04M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.08M ±20% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.04G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.29G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 698M ±189% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.31G ±49% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.2M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.8M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 188M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.46M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.30M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 370M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 121M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.31M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 291M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 98.3M ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.25M ±11% |
| [Geomean] | 53.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 26.8k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.61M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.80M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.63M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.14M ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.57M ±46% |
| [Geomean] | 2.97M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.10G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.30G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 674M ±199% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.25G ±24% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 844k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.12M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 890k ±35% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |