| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 045fe9aa8c7e175b5894b6f0c85d76a1ec27a91c |
| experiment-commit-time | 2026-01-30T22:22:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-30T22:27:44.933203177Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260131.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260131.1/0 |
| upload-time | 2026-01-31T03:44:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.59GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.6M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.3M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.88M ±27% |
| [Geomean] | 8.35M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.91G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 943M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 879M ±30% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.76M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.76M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 73.1M ±221% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.32M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.44M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 65.5M ±258% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.29M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.46M ± 7% |
| [Geomean] | 8.20M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.45M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 15.3M ±188% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.37M ±88% |
| [Geomean] | 22.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.93M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.59M ±39% |
| [Geomean] | 2.88M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 936M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 869M ±31% |
| [Geomean] | 1.01G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 560k ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 550k ±27% |
| [Geomean] | 552k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |