| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a977717393fd779921ca258988230dbc741f5912 |
| experiment-commit-time | 2026-01-27T15:52:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-31T05:37:50.69794668Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260131.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260131.12/0 |
| upload-time | 2026-01-31T12:25:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.81GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ±10% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 430M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±14% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.99G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5G ±10% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 224M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±15% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 435M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±15% |
| [Geomean] | 708M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.91G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.50G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.36G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.78G ±103% |
| [Geomean] | 3.57G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.09k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 3% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 670k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.2k ± 3% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 3% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.2G ±69% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±14% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±10% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 826M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.28G ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 794M ±95% |
| [Geomean] | 988M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.09k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 3% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 426k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| [Geomean] | 724k |