| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 045fe9aa8c7e175b5894b6f0c85d76a1ec27a91c |
| experiment-commit-time | 2026-01-30T22:22:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-30T22:28:34.729079392Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260131.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260131.2/0 |
| upload-time | 2026-01-31T03:57:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22GB ±27% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03GB ±26% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.13GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.09GB ±12% |
| [Geomean] | 7.37GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 212M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 213M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±71% |
| [Geomean] | 82.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 857M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.06G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 811M ±107% |
| [Geomean] | 3.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 181M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ± 6% |
| [Geomean] | 43.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.7M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.6M ±57% |
| [Geomean] | 188M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.24G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.93G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.67G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±57% |
| [Geomean] | 812M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.63k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 796k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 794k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 458k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.29M ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.29M ±96% |
| [Geomean] | 31.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 817M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 815M ±114% |
| [Geomean] | 2.97G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.81M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.6M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.5M ±85% |
| [Geomean] | 87.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 647M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.6M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 888M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.2M ±73% |
| [Geomean] | 242M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 795k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 793k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |