| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d99be5c44449a3a40a62942272e99642962a37d9 |
| experiment-commit-time | 2026-02-02T09:42:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-02T09:49:49.94983651Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260202.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260202.3/0 |
| upload-time | 2026-02-02T15:28:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.38GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.30GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.86GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.77GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.55GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.3M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.12M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.94M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.2M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.06M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.25M ±35% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.16G ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±41% |
| [Geomean] | 2.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.86M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.88M ± 6% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 161M ±108% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.03M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.56M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 136M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.21M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.56M ± 6% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 312M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 104M ±223% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.44M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 271M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 77.8M ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.51M ±22% |
| [Geomean] | 48.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.90M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.81M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.27M ±38% |
| [Geomean] | 3.25M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.11G ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ±43% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.41M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 880k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.50M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 922k ±41% |
| [Geomean] | 1.14M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |