| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2a902c8a8a37935abc4adc93605276c9d2103e45 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T23:46:16Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T05:08:37.081656055Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.24/0 |
| upload-time | 2026-04-04T11:58:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ±13% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.00GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.26GB ±10% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 432M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 576M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±11% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.93G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.89G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.1G ±50% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±34% |
| [Geomean] | 290M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±23% |
| [Geomean] | 713M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.15G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.70G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.41G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10G ±82% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.4k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 3% |
| [Geomean] | 190M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.63G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1G ±77% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 166M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 155M ±41% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 308M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300M ±12% |
| [Geomean] | 310M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.85G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 899M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15G ±112% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7k ± 1% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 1% |
| [Geomean] | 723k |