| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7b5ba1f8ae661d4750a05e3908e0903cf9249a3b |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T20:21:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T07:22:17.560707365Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.27/0 |
| upload-time | 2026-04-04T13:02:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93GB ±44% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.13GB ±29% |
| [Geomean] | 5.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.20GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.07GB ±20% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 251M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 238M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 250M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1M ±92% |
| [Geomean] | 100M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.79G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 920M ±163% |
| [Geomean] | 4.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 43.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 372M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 394M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.2M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 399M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.5M ±67% |
| [Geomean] | 224M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.71G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.80G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 134M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.17G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 117M ±58% |
| [Geomean] | 966M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.25k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 737k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 739k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.62M ±127% |
| [Geomean] | 40.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.8G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 932M ±145% |
| [Geomean] | 3.89G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.6M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 118M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.65M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 208M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.2M ±97% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 926M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 106M ±121% |
| [Geomean] | 341M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 736k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 738k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |