| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5ecf12eedf00dec83cbfe29b1c5dc471e3fe5f94 |
| experiment-commit-time | 2026-04-03T17:10:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T09:29:22.676265191Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260404.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260404.32/0 |
| upload-time | 2026-04-04T15:10:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.03GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.79GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.07GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.06GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.75GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.23GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.97GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.51GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.5M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.44M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.74M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.1M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.39M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.77M ± 9% |
| [Geomean] | 10.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.97G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 606M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 6% |
| [Geomean] | 1.69G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.74M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 3% |
| [Geomean] | 3.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 167M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.45M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 183M ±138% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.30M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 388M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 42.0M ±189% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.00M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 256M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.3M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.01M ±12% |
| [Geomean] | 31.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 894k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.49M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.96M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.81M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 6% |
| [Geomean] | 2.54M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 842M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 573M ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 888M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 469k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.11M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 760k ±18% |
| [Geomean] | 956k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |