| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9387929d09490ae30a8da75c64d9c64e2c16936d |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T18:01:05Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T02:38:07.822223122Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.17/0 |
| upload-time | 2026-04-05T08:11:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±33% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06GB ±32% |
| [Geomean] | 4.95GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.59GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±18% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 218M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 215M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.7M ±83% |
| [Geomean] | 73.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.54G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 194M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 812M ±123% |
| [Geomean] | 2.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 41.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 345M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.8M ±73% |
| [Geomean] | 174M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.17G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.44G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.7M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.68G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.20G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±56% |
| [Geomean] | 714M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 790k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.01M ±118% |
| [Geomean] | 22.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 828M ±119% |
| [Geomean] | 2.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.2M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.5M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.2M ±114% |
| [Geomean] | 68.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.18G ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.0M ±83% |
| [Geomean] | 245M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 789k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |