| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e3a10fe3749eea3d7d5f284c3a1e57479131176f |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T22:18:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T02:15:23.950706706Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.21/0 |
| upload-time | 2026-04-05T09:06:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.52GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.05GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.69GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 544M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 546M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±11% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.41G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±24% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±27% |
| [Geomean] | 290M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 779M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 433M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 856M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 984M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±15% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.81G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.54G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.99G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90G ±80% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.80G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.6G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.7G ±64% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 160M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 169M ±34% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.80G ±102% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |