| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d9fbe4c90d956f7835224f4de1afcf799e8cc3ed |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T17:58:48Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-05T10:49:53.467823102Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.33/0 |
| upload-time | 2026-04-05T16:31:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.80GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.76GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.98GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.02GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.51GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.2M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.68M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.62M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 66.1M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.71M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.71M ± 7% |
| [Geomean] | 11.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.44G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 616M ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.96G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 6% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 213M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.47M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 205M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.48M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 406M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 27.1M ±380% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.98M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 417M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 44.7M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.03M ±12% |
| [Geomean] | 38.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.81M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 7% |
| [Geomean] | 2.81M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 578M ±179% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 991M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 471k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±15% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |