| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 974764364aa09a34cad2d74a6b7c52c12a136ea3 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T19:38:51Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-04T20:38:21.127074808Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260405.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260405.6/0 |
| upload-time | 2026-04-05T02:20:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.59GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.79GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.84GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.71GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.92GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.55GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.50M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.97M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.9M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.42M ±237% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.69M ±15% |
| [Geomean] | 11.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.08G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 813M ±313% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±13% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.84M ± 3% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 143M ±169% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.61M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 151M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.10M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.55M ± 2% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 246M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 106M ±185% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.39M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 330M ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7M ±298% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.34M ± 8% |
| [Geomean] | 42.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 895k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.14M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.03M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.00M ±185% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.98M ±13% |
| [Geomean] | 2.94M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 759M ±306% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±16% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 477k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 840k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.04M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 880k ±20% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |