| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 543703d35212797e38ee3c8ab81de6185c03aef6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-24T18:04:31Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-24T19:00:48.576734439Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260425.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260425.7/0 |
| upload-time | 2026-04-25T01:51:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.43GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.32GB ±12% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.07GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 584M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 450M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±12% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.5G ±69% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±34% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 846M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 876M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 430M ±21% |
| [Geomean] | 732M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.58G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.54G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.84G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.00G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04G ±164% |
| [Geomean] | 3.96G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.81k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 2% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±92% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 113M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±41% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 306M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49G ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 826M ±209% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.81k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 708k |